Czy możesz zawsze wywiesić „biało – czerwoną”?
TAK ! Flaga państwowa możemy wywieszać przez cały rok. Są jednak pewne zasady, których musimy przestrzegać.
Zgodnie z obowiązującymi od 2004 roku przepisami flaga można wywieszać przez cały rok, a nie tylko w określone ustawowo święta państwowe. Trzeba jednak robić to zgodnie z określonymi zasadami.
- Najważniejszą zasadą jest jednak okazanie szacunku dla flagi. Nie można wywiesić flagi pomiętej, brudnej i podartej. Publiczne znieważenie flagi jest karane grzywną, a także w skrajnych przypadkach ograniczeniem lub pozbawieniem wolności.
Jak prawidłowo wywiesić flagę narodową?
Zasady wywieszania flag (przede wszystkim na budynkach i w miejscach publicznych) określa Ustawa o godle, barwach i hymnie (znowelizowana w 2018 roku).
Art. 4.
1. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.
2. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
Osoby prywatne nie powinny umieszczać flagi narodowej na maszcie lub na drzewcu zwieńczającym szczyt domu, gdyż jest to zarezerwowane dla instytucji publicznych. Maszty są dozwolone, pod warunkiem że znajdują się przed budynkiem. Najbardziej preferowanym sposobem ekspozycji jest wywieszenie flagi z okien lub balkonów.
W czasie świąt narodowych (3 maja, 11 listopada oraz 2 maja dzień flagi) gospodarze domów wywieszają flagi państwowe RP nad wejściem do budynku lub obok wejścia, na wysokości górnej framugi drzwi wejściowych. (poniżej wykaz świąt państwowych)
Każdy Obywatel RP ma prawo wywiesić flagę na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce jest umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 stopni do ściany budynku. Można również umieścić drzewce poziomo na balkonie lub w oknie.
PAMIĘTAJ
• Flaga nie może być w jakikolwiek sposób zniszczona, pomięta, brudna czy wyblakła, nie może dotykać ziemi ani wody.
• Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie po poprzednim rozdzielenie jej barw.
• Flagą nie wolno przykrywać stołów czy trumien (z pewnym wyjątkiem o tym poniżej). Można to zrobić wykorzystując na przykład biało-czerwoną szarfę
• W dni bardzo wietrzne lub deszczowe, a także w czasie śnieżyc zdejmujemy flagę. Wszystko to przez konieczność zachowania szacunku dla naszej flagi.
Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków. Nie może być reklamową dekoracją, dlatego nie powinna być wykorzystywana do celów komercyjnych i marketingowych. Wyprodukowanie długopisów, zapalniczek czy notesów z godłem i flagą państwową przez prywatną firmę to naruszenie zasad.
Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich, mecze reprezentacji np. piłki nożnej, siatkowej), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe ale nie flagi państwowe o proporcji 5:8.
Kolejność eksponowania „biało – czerwonej” czyli po której stronie!
Jeśli obok siebie znajdują się dwie flagi, polską należy wywiesić po lewej stronie, patrząc w kierunku budynku. Gdy flag jest więcej niż dwie, ich wzajemne położenie też nie może być dowolne!.
• 3 flagi - polska umieszczona jest w środku, a druga co do ważności znajduje się po lewej stronie.
• 4 flagi - najważniejsza jest skrajna prawa.
• 5 flag - flaga Polski powinna znajdować się w środku.
• 6 lub więcej flag — należy wyeksponować dwie polskie flagi – w skrajnych końcach.
Czasem krzyżuje się dwie flagi. Wtedy stojąca wyżej w hierarchii jest dla patrzącego na nie po lewej stronie, a jej drzewce jest przed drzewcem flagi drugiej.
Flaga w czasie żałoby narodowej
W czasie żałoby narodowej flaga powinna być opuszczona do połowy masztu. Jeśli jest wywieszana na drzewcu, należy dodatkowo przewiązać ją u góry kirem. Żałobę narodową ogłasza Prezydent RP.
Flagą państwową można przykryć trumnę wybitnej, zasłużonej osoby dla kraju. Układa się ją wtedy wzdłuż trumny tak, by pas biały był nad sercem zmarłego. Przed złożeniem trumny do grobu należy flagę RP zdjąć i złożyć Szacunek dla " biało - czerwonej" jest zawsze naczelną zasadą.
Wykaz świąt państwowych, w czasie których istnieje obowiązek wywieszenia flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej na budynkach urzędowych:
• 19 lutego - Dzień Nauki Polskiej (Dz.U. z 2020 r., poz. 181);
• 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (Dz.U. z 2011 r., nr 32, poz. 160);
• 24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką (Dz.U. z 2018 r., poz. 589);
• 14 kwietnia - Święto Chrztu Polski (Dz.U. z 2019 r., poz. 656);
• 1 maja (Dz.U. z 1950 r., nr 19, poz. 157);
• 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja (Dz.U. z 1990 r., nr 28, poz. 160);
• 8 maja - Narodowy Dzień Zwycięstwa (Dz.U. z 2015 r., poz. 622);
• 12 lipca - Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej (Dz.U. z 2017 r., poz. 1953);
• 1 sierpnia - Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego (Dz.U. z 2009 r., nr 206, poz. 1588);
• 31 sierpnia - Dzień Solidarności i Wolności (Dz.U. z 2005 r., nr 155, poz. 1295);
• 19 października - Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 2156);
• 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości (Dz.U. z 1989 r., nr 6, poz. 34);
• 27 grudnia - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego (Dz.U. z 2021 r., poz. 2156).
Dodatkowo istnieje obowiązek wywieszania flagi w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja.
Do wywieszenia flagi zobowiązane są organy administracji rządowej i inne organy państwowe, państwowe jednostki organizacyjne, a także organy jednostek samorządu terytorialnego i samorządowe jednostki organizacyjne.
Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej podnosi się lub umieszcza na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad.
Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej można również podnosić lub umieszczać w dni rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym.
Źródła:
Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. (z późniejszymi zmianami) o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 441 i 1669).
Broszura MSWiA Warszawa 2017 r.