
Inwestycja w zakup własnego biura
Efektywne prowadzenie i rozwijanie firmy wymaga nie tylko dobrego pomysłu na biznes, świetnej organizacji czy umiejętności reagowania na zmieniające się trendy, ale również odpowiedniego lokalu biurowego. Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy lepszą opcją jest zakup własnego biura, czy najem powierzchni biurowej. Okazuje się, że świetnym posunięciem jest obecnie inwestycja w zakup własnego biura. O tym kiedy przedsiębiorca powinien rozważyć zakup lokalu biurowego i dlaczego jest to opłacalne rozwiązanie – dowiecie się z lektury niniejszego artykułu.
Zakup własnego biura czy najem powierzchni biurowej?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy zakup biura jest lepszy od najmu, jednak aktualna sytuacja na rynku nieruchomości składnia wielu przedsiębiorców do nabywania tego rodzaju lokalu na własność. Większość przedsiębiorców wynajmuje swoje biura, jednak u podstaw tej decyzji leżą zazwyczaj kwestie finansowe, bowiem zakup lokalu użytkowego wymaga posiadania znacznie większych środków.
W opinii wielu osób wynajem jest bardziej elastyczny, ponieważ w razie niepowodzenia w biznesie pozwala rozwiązać umowę bez większych konsekwencji. To prawda, jednak właściciel biura może je sprzedać i nierzadko z nawiązką odzyskać zainwestowany kapitał albo zdecydować się na jego korzystny wynajem. Jeśli chodzi o koszty uzyskania przychodu, to najemca ma prawo uwzględniać w nich czynsz, natomiast właściciel lokalu uwzględnia w KUP odpisy amortyzacyjne. Wadą najmowanego lokalu na pewno jest zagrożenie wypowiedzenia umowy ze strony wynajmującego oraz podwyżki czynszu.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż najkorzystniejszy jest zakup nieruchomości ze środków własnych, gdyż wysokie stopy procentowe i realna perspektywa ich dalszego wzrostu – sprawiają, że koszty kredytu hipotecznego są dużym obciążeniem dla firmy.
Dlaczego zakup własnego biura to dobry krok?
Przy dużym potencjale rozwoju biznesu i długoterminowej perspektywie prowadzenia działalności gospodarczej, zakup biura wydaje się zdecydowanie ciekawszym rozwiązaniem, niż wynajem lokalu. Ceny lokali w biurowcach w stanie deweloperskim kształtują się dziś na poziomie od 8 500 do 9 000 zł (rynek krakowski). Przy nabyciu biura o powierzchni 25 m2 kupujący musi liczyć się więc z wydatkiem rzędu 220 000 złotych. Stawki z tytułu wynajmu powierzchni biurowej oscylują w okolicach 55 zł/m2, co skutkuje miesięcznym czynszem w wysokości ok. 1 375 zł netto. Jak łatwo obliczyć, po upływie ok. 13 lat, równowartość czynszu odpowiada kapitałowi, jaki przeznaczony został na zakup biura.
Z dużą dozą prawdopodobieństwa można jednak założyć, że czas ten byłby zdecydowanie krótszy (nawet poniżej 10 lat), bowiem w dobie rosnącej inflacji trudno oczekiwać czynszu w niezmiennej wysokości. Większość umów najmu zakłada okresową podwyżkę stawki czynszowej co najmniej o wskaźnik inflacji. Podsumowując, w sytuacji, kiedy przedsiębiorca posiada własne środki finansowe lub wystarczającą zdolność kredytową na wsparcie ze strony banku (ważna jest jednak atrakcyjna wysokość RRSO), to zakup biura jest korzystniejszym wariantem, niż jego wynajmowanie.
Jakie jeszcze są zalety własnego biura?
Zakup własnego biura to zwykle spory jednorazowy wydatek, ale eliminujący konieczność ponoszenia comiesięcznych kosztów z tytułu czynszu, co ma miejsce przy wynajmie. Szczególnie duże znaczenie ma to w czasie okresowych przestojów/problemów w biznesie czy przy sezonowości popytu na oferowane przez firmę towary/usługi, kiedy spadają bieżące przychody. Własne biuro to również gwarancja, że tego, że nikt nie wypowie umowy, pozbawiając przedsiębiorcę kontynuowania dobrze prosperującej działalności i/lub odzyskania nakładów z inwestycji w obcy środek trwały.
Oprócz comiesięcznych odpisów amortyzacyjnych, dzięki którym przedsiębiorca zmniejsza podatek dochodowy, ma on także możliwość odliczyć VAT z transakcji zakupu nieruchomości. Zakup własnego biura to ponadto doskonała lokata i ochrona kapitału, przede wszystkim w czasie kryzysu gospodarczego, z jakim niewątpliwie zmaga się dzisiaj większość firm.